Nawet największy rolkowy zapał są w stanie zniwelować źle dobrane rolki. Chcesz, żeby Twoje nogi nie cierpiały, a wypady na rolki były czystą przyjemnością? Rzuć okiem na listę rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie rolek.

Jak wybrać rolki? Muszą być wygodne

Pierwsze i najważniejsze: nie kupuj rolek, w których Twoje stopy będą się męczyć. Wyjście na rolki to ma być przyjemność, a nie tułaczka. Przed podjęciem ostatecznej decyzji upewnij się, że czujesz się dobrze w rolkach, które zamierzasz kupić.

But wewnętrzny rolek można rozbić. Profesjonalne sklepy z rolkami oferują darmowy zwrot towaru do parunastu dni, jeśli nie wyjechałeś rolkami na zewnątrz. Jeżeli masz wątpliwości co do upatrzonego modelu, możesz go kupić, założyć w domu, dokładnie zawiązać (!) i oddać się przyjemnej lekturze mając rolki na nogach.

Po 30-60 minutach but rolki powinien się rozbić i zmniejszyć uczucie dyskomfortu. Jeżeli komfort rolek nadal nie będzie dla Ciebie odpowiedni możesz bez problemu zwrócić nieużywane rolki do sklepu i wybrać lepszy model.

Droższe linery (wewnętrzny but rolki) posiadają mechanizm termoformowania. But pod wpływem ciepła przyjmuje kształt stopy, co eliminuje wszelkie uciski. Jeżeli planuje się przygodę z rolkami długoterminowo, warto zainwestować więcej w lepszy liner, aby jazda na rolkach przynosiła więcej przyjemności.

Rolki wybrane, ale Twoja pociecha nie wie jak zacząć jeździć?  Zapisz ją na lekcje dla początkujących w Gliwicach!

Jak dobrać rozmiar rolki?

Nie kupuj za dużych rolek! Kupowanie na zapas to z pozoru oszczędność, lecz w rzeczywistości tylko pozorna. Stopa w za dużym bucie przesuwa się i powoduje otarcia stopy i buta. Ruch stopy w bucie zmniejsza kontrolę nad rolką, co może grozić kontuzją.

Zrób symulacje jazdy:

 1. Załóż obie rolki. Inaczej stopy układają się w bucie mając na nogach jedną rolkę, a inaczej mając obie.
 2. Dokładnie zasznuruj i zapnij rolki. Niech wszystkie klamry i sznurowadła zmuszą stopy do przybrania prawidłowej pozycji w bucie.
 3. Przejedź się w rolkach po sklepie / mieszkaniu. Jeżeli nie umiesz jeszcze jeździć poproś kogoś o wsparcie i asekuracje.
 4. Przybierz prawidłową pozycję jazdy:
  • ugnij lekko kolana
  • pochyl się delikatnie do przodu
  • zegnij staw skokowy
 5. W tej konfiguracji czubki palców, kolana i ramiona powinny być mniej więcej w jednej linii.
 6. Jeżeli w tej pozycji przy wyprostowanych palcach czujesz i przód i tył buta, a Twoja pięta nie odrywa się od rolki to znaczy, że trafiłeś na swój rozmiar 🙂

W razie wątpliwości między dwoma rozmiarami weź mniejszy. But w trakcie jazdy jeszcze się rozbije.

Jak wybrać rolki? Rozwiej wszelkie wątpliwości

Zanim zdecydujesz się na zakup znajdź odpowiedzi na wszystkie nawet najgłupsze pytania.

Zapytaj sprzedawcy, ale nie ze sklepu ogólnosportowego. Mimo największych starań sprzedawcy z Decathlonu czy Martes Sportu nie są w stanie znać się w pełni na każdym sporcie do którego artykuły sprzedają.

Pojedź do specjalistycznego sklepu rolkowego w którym pracują ludzie, którzy jarają się rolkami całe życie. Nikt nie wie tyle co oni! 🙂

Potrzebujesz poznać szybkiej odpowiedz na swoje pytanie? Napisz do nas na Facebooku!

Lista polecanych specjalistycznych sklepów:

Śląsk:

Reszta Polski:

Masz jakieś wątpliwości? Zadaj pytanie w komentarzu!