Każdy z nas ma wśród znajomych kogoś, kto jeździ na rolkach. Ale po co? Co dają rolki? Co zyskasz jeżdżąc na rolkach i co Cię omija gdy jeszcze ich nie masz?

1. Dlaczego rolki? Poprawa kondycji

Jazda na rolkach należy do sportów tlenowych, czyli kardio 🙂 To oznacza, że częste jeżdżenie na rolkach trenuje nasze serce do efektywniejszego pompowania krwi, a co za tym idzie skuteczniejszego dostarczania tlenu do naszych komórek. Pozytywne zmiany można zauważyć już w ciągu pierwszych dni jazdy na rolkach – mniej się męczymy (np. wchodząc po schodach), jesteśmy witalniejsi i mamy więcej energii na codziennie czynności. Brakuje Ci energii do pracy i humoru do kontaktu z klientami? Zacznij jeździć na rolkach! 

2. Dlaczego rolki? Wyjście na świeże powietrze

Gdy już jesteśmy w temacie dotleniania organizmu nie wolno zapomnieć o tym, że rolki motywują nas do spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Większy dostęp do tlenu pozytywnie wpływa na pracę mózgu, a eksponowanie się na słońce wzmaga produkcje witaminy D. Nie od dziś wiadomo, że niedobór tej witaminy ma ścisłą korelację z występowaniem niektórych chorób psychicznych np. depresji.

3. Dlaczego rolki? Nauka koordynacji ruchowej

Jazda na rolkach kształtuje koordynacje ruchową i równowagę. Można zauważyć to po osobach, które dopiero stawiają pierwsze kroki na rolkach. Im czasami równowagi… brakuje 😀 Nie martw się 🙂 Kształtowanie koordynacji ruchowej na rolkach to nie jest trudna sprawa. Wystarczy tylko jeździć, jeździć i jeździć. Z czasem pamięć mięśniowa sama się nauczy jak się nie przewracać.

Ćwiczysz i ćwiczysz, a równowagi nie przybywa? Chętnie Ci pokażemy jak możesz łatwo poczuć stabilność w rolkach. Umów się na lekcje jazdy dla początkujących

4. Dlaczego rolki? Jazda na rolkach nie obciąża stawów

Główną przewagą rolek nad bieganiem jest mniejsze obciążenie stawów. Płynna jazda na rolkach nie wymaga zrywów, więc kolana i kręgosłup nie są narażone na przeciążenia jak podczas biegania.

5. Dlaczego rolki? To sport dla każdego

Rolki nie mają ograniczeń. Na spotach rolkarskich można spotkać osoby w każdym wieku: dzieci, młodzież, dorosłych, a nawet seniorów. Jazda na rolkach to bezpieczny sport dla każdego. Jeżeli opanowałeś podstawy i nie przeceniasz swoich umiejętności ryzyko kontuzji jest prawie żadne. Natomiast jeśli robisz dopiero swoje pierwsze odepchnięcia w rolkach zachęcam Cię do zakupu kompletu ochraniaczy i kasku dla zminimalizowania ryzyka urazu.

6. Dlaczego rolki? Spalanie tłuszczu

Rolki tak jak bieganie to skuteczna droga do pozbycia się zbędnych kilogramów. Godzina spokojnej jazdy na rolkach spala ok. 500-700 kcal. Regularna jazda na rolkach parę razy w tygodniu to najprostsza droga do szybkiej utraty nadprogramowych kilogramów.
7. Dlaczego rolki? Jazda na rolkach rozwija mięśnie nóg i pośladków W trakcie jazdy na rolkach pracuje całe ciało, jednak najbardziej zaangażowane są nogi i pośladki. Dlatego też sport jest popularny wśród kobiet chcących pozbyć się cellulitu i dbających o sylwetkę.

8. Dlaczego rolki? Rolki to ekologiczny transport

Urządzenia Transportu Osobistego jak rowery, rolki i hulajnogi stały się ostatnio niezwykle modne. Na rolkach możesz dotrzeć wszędzie tam gdzie prowadzą asfaltowe drogi i chodniki. W większych miastach bez żadnych trudności dostaniesz się w rolkach do dowolnego miejsca nie tworząc przy tym spalin, korków, nie wytwarzając hałasu i nie opędzisz się od spojrzeń przechodniów 😉

9. Dlaczego rolki? Jazda na rolkach rozwija przyjaźnie

Z ręką na sercu przyznam, że nigdy nie spotkałem tylu ciekawych i wartościowych ludzi, co podczas wychodzenia na rolki! Nightskatingi, maratony, dyskoteki na rolkach i inne imprezy to zbiorowiska otwartych na świat, przyjaznych osób, które lubią nawiązywać kontakty z nowymi osobami.

10. Dlaczego rolki? Rolki wiążą się z niezapomnianymi imprezami

Rolkowe eventy to doskonała alternatywa od imprez w klubach. Przejazdy po Rzeszowie w przebraniach w grupie paru tysięcy osób, dyskoteka na głównej hali katowickiego Spodka na rolkach, czy silent disco w rolkach nad Wisłą w Warszawie to tylko niektóre z szerokiej gamy imprez w Polsce.

11. Dlaczego rolki? To pretekst do podróży

Nie wszystkie ciekawe wydarzenia rolkarskie odbywają się w Twoim mieście. Rolkarze często jeżdżą do innych miast i krajów, aby pozwiedzać nowe miejsca, poznać nowych ludzi i uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach w tych miastach. Ba! Mój dobry znajomy jakiś czas temu poleciał do Nowego Jorku, żeby wziąć udział w nightskatingu po Manhattanie!

12. Dlaczego rolki? To sposób na odkrywanie okolicy

Do moich ulubionych sposobów na rekreacje należy eksplorowanie nieznanych mi terenów poprzez jazdę na rolkach. Z czasem rozwoju kondycji można sobie pozwolić na dłuższe podróże.

13. Dlaczego rolki? Jazda na rolkach to (może być) rywalizacja

Mało kto nie kocha zdrowej, sportowej rywalizacji! Jeżdżąc na rolkach możemy rywalizować w różny sposób:
  • wyścigi krótkodystansowe
  • wyścigi długodystansowe
  • zawody w trickach slalomowych między kubkami
  • zawody w przejechaniu toru slalomowego w jak najkrótszym czasie
  • wyzwania na Endomondo kto przejedzie więcej kilometrów w danym terminie
  • konkurs tańca na rolkach
  • zawody w efektownym hamowaniu
  • zawody w trickach na skateparku
  • konkurs skoku wzwyż na rolkach
  • konkurs limbo na rolkach
Każdy kto lubi smak rywalizacji powinien spróbować wziąć udział w jednej z konkurencji choćby dla samej zabawy i motywacji do rozwoju.

14. Dlaczego rolki? Mogą nam one łatwo dostarczyć adrenaliny

Jazda po asfaltowej alejce parku może i jest monotonna, ale jeśli jesteś fanem dużych emocji możesz znaleźć jakieś duże wzniesienie w okolicy i z niego zjechać. Downhillowcy, czyli profesjonalni zjeżdżacze z górek osiągają na alpejskich serpentynach osiągają prędkości nawet do 100km/h. Nie zapomnij koniecznie o kasku i ochraniaczach!
Chcesz się czegoś dowiedzieć? Napisz do nasz na Facebooku!

15. Dlaczego rolki? Jazda na rolkach to sposób na wyciszenie się

Każdy z nas ma momenty, kiedy potrzebujemy pobyć chwilę sami, posłuchać muzyki i zebrać myśli. Wyjście w samotności na rolki to dobry pomysł na odpoczynek od otoczenia i zajrzenie wgłąb siebie.

16. Dlaczego rolki? To sposób na spędzenie czasu z rodziną lub drugą połówką

Całe rodziny z dziećmi, pary jadące za rękę, czy matki pchające wózek z dzieckiem to częsty widok na rolkarskich miejscówkach. Wspólne uprawianie sportu zacieśnia więzi międzyludzkie. Dbajmy o nie najlepiej jak możemy 🙂
A ty dlaczego jeździsz na rolkach i dlaczego inni powinni zacząć? Napisz w komentarzu!